Zawoja – perełka Beskidu Żywieckiego

Turyści, którzy przyjeżdżają do Beskidu Żywieckiego często decydują się na pobyt w Zawoi, uroczej wiosce w okolicy Babiej Góry. Z uwagi na liczne atrakcje, można tu spędzić bardzo udane wakacje, zwłaszcza jeśli lubi się aktywny wypoczynek.

We wsi znajdują się różne miejsca noclegu, więc przybysze bez problemu znajdą coś dla siebie. Goście mogą korzystać z pokoi i pensjonatów, a także zdecydować się na pobyt w gospodarstwach agroturystycznych, prowadzonych przez lokalnych gospodarzy. Ta opcja związana jest z dostępem do świeżych produktów rolnych i przetworów produkowanych na miejscu. Zwykle przybyszom oferuje się także pyszne posiłki domowej roboty, które wykorzystują przepisy góralskie, nieraz przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W samej Zawoi letnicy mogą wziąć udział zimą w kuligu, a latem w przejeździe bryczką po okolicy. Potem zwykle organizuje się dla nich ognisko lub grill, połączone z występami lokalnych artystów, gawędziarzy i muzyków, degustacją tradycyjnych potraw i grzańca. Zmęczeni turyści, którzy chcą spędzić spokojnie czas, skuszą się chętnie na relaks nad pobliską rzeczką, gdzie dostępna jest czysta, piaszczysta plaża do opalania.

Goście, którzy chcą się zapoznać z lokalną kulturą i sztuką, a także ci, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o alpinistyce oraz okolicznej przyrodzie, będą zachwyceni wizytą w pobliskich muzeach oraz przejściem ścieżek informacyjnych o wysokiej wartości edukacyjnej. Twórcy ludowi, którzy mieszkają i tworzą w pobliżu wsi, chętnie pozwolą obejrzeć swój warsztat, przyjrzeć się im podczas pracy i zakupić pamiątkowe rzeźby, obrazy malowane na szkle lub wyszywanki, które będą także doskonałym prezentem dla rodziny i przyjaciół.

Przybysze z miast wybierają się tu na trasy spacerowe lub rowerowe, prowadzące przez surowe zbocza Babiej Góry i pobliski park narodowy. Potężne masywy górskie, niezwykłe formacje skalne o dramatycznych i strzępiastych kształtach oraz niezliczone strumyki, źródełka i stawy, zapewniają wędrowcom niezapomniane wrażenia i okazję do wykonania pięknych zdjęć.

Wołkowyja – miejsca na dobre na wakacje

Dużym dylematem dla każdego człowieka jest kwestia wyboru kierunku wakacyjnej podróży. Najpopularniejszym miejscem jest wybrzeże Bałtyku. To tam każdego roku wybiera się najwięcej turystów, jednak wiąże się to z mnóstwem ludzi, hałasem i brakiem możliwości wypoczęcia w spokoju. Jeśli szukamy miejsca gdzie znajdziemy kameralną atmosferę, gdzie będziemy mogli wypocząć w ciszy, powinniśmy zdecydować się na inne kierunki. Mazury to dobry pomysł, choć najlepiej sprawdza się on na majówkę. Góry natomiast są bardzo niedoceniane w sezonie letnim, choć to właśnie tam mamy możliwość zrelaksowania się, wśród natury i w urokliwym kurorcie.

Wołkowyja to mała wieś w województwie podkarpackim, w gminie Solina. Miejsce to znajduje się w Bieszczadach, nad Jeziorem Solińskim. Korzystając z jego dobrodziejstw możemy cieszyć się świeżym powietrzem oraz pięknymi iglastymi lasami, które dają nam możliwość spacerów, a nawet uprawiania nordic walkingu. Takie spędzanie czasu to też możliwość poznania okolicy oraz podziwiania niesamowitej fauny i flory, która w tym miejscu wyróżnia się od innych, głównie ze względu na niespotykane nigdzie indziej gatunki ptaków. Dodatkowym atutem jest akwen wodny, który w ciepłych miesiącach umożliwia korzystanie z jego uroków. Uprawianie sportów wodnych, łowienie ryb czy choćby wylegiwanie się nad brzegiem to pozwoli nam spędzić wakacje tak jak w nadmorskich miejscowościach.

Tutaj jednak dodatkowo mamy góry, które są idealnym miejscem do wspinaczki. Trzeba tylko pamiętać, aby robić to z rozsądkiem. Musimy zwracać uwagę na pogodę oraz zabierać ze sobą wszelkie konieczne rzeczy i sprzęt. Niedoświadczone osoby, nie powinny się wybierać samodzielnie w górskie wyprawy, gdyż może to być niebezpieczne. Warto wspomnieć, że znalezienie ekonomicznego miejsca do spania w Wołkowyi, nie powinno być trudne. Nocleg to wydatek rzędu 30 złotych za dobę, co jest bardzo atrakcyjną ofertą. Należy wspomnieć również, że baza noclegowa jest przygotowana w taki sposób, aby móc zadowolić wszystkich podróżnych. Standard pokoju na jaki się zdecydujemy, zależy więc tylko od nas samych. Pamiętajmy, że w góry należy zabrać ze sobą odpowiedni strój, w tym również kurtkę, nawet w lecie, bowiem pogoda tutaj jest nieprzewidywalna. Dodatkowo warto zabrać ze sobą przewodnik, który pomoże nam zagospodarować czas w wyjątkowy sposób.

Piknik Country w Mrągowie

Mrągowo jest miasteczkiem znanym na terenie całego kraju, jak i poza granicami. Charakteryzuje się ono jedną z najbardziej znanych imprez na świecie, czyli Piknikiem Country. Jest to bardzo duże wydarzenie, które odbywa się na deskach amfiteatru nad jeziorem Czos. Festiwal ten zmienia oblicze miasteczka na kilka dni. Na ten okres miasteczko przyjmuje charakter westernu, gdzie na każdym rogu można zauważyć bardzo duży wpływ muzyki Country.

Dodatkowo na tym festiwalu można poznać bardzo dużą liczbę osób, które fascynują się tą muzyką, ale nie tylko. Na Piknik Country do Mrągowa jeżdżą wszyscy, bez względu na to, jaki mają gust muzyczny. Dzieje się tak ze względu na panującą tam atmosferę, jak i na niesamowite przeżycie. Trzeba pamiętać, że w tym okresie do Mrągowa przyjeżdżają ludzie z całego świata i miasteczko, pomimo że jest miejscem typowo turystycznym, nie zawsze jest w stanie zapewnić wszystkim nocleg. Z tego względu planując wyjazd na te kilka dni trwania pikniku, trzeba dużo wcześniej pomyśleć o tym, aby zarezerwować sobie nocleg w jednej z miejsc kwaterunkowych Mrągowa. Są to przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne, ale również pola namiotowe, campingowe, jak i pensjonaty czy też wysokiej klasy hotele. Każde z tych miejsc bardzo chętnie przyjmuje gości w swoje progi. Jednak wybierając termin na urlop w okresie jakiejś większej imprezy, trzeba to zrobić dużo wcześniej, żeby nie zapłacić wręcz majątku za pokój, w którym tak naprawdę będzie się tylko spało, bo w takim miasteczku jak Mrągowo nie można się nudzić.

Zespół zabytkowy w Gdańsku

Wakacje w Gdańsku mogą dać nam wiele radości. Miasto to jest znane na całym świecie ze swoich walorów turystycznych, ponieważ jest usytuowane bezpośrednio nad basenem Morza Bałtyckiego, co zapewnia mu niekwestionowaną pozycję lidera, jeśli chodzi o polską turystykę nadmorską. Znajduje się tu wiele plaż oraz terenów turystyczny, które dają możliwość ludziom z całego świata spędzenia tu atrakcyjnego urlopu. To właśnie z tego powodu każdego roku, kiedy zaczyna się lato do miasta przyjeżdżają prawdziwe tłumy turystów, którzy zamierzają tu regenerować siły oraz cieszyć się z wakacji.

Nocleg w Gdańsku pozwoli nam czerpać z uroków tego miasta również po zmroku. Na turystów czeka wiele interesujących i ciekawych atrakcji dzięki, którym będą mogli urozmaicić swój urlop. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, aby tu przyjechać, koniecznie powinniśmy prześledzić bazę noclegową, dzięki czemu będziemy mogli wybrać dokładnie takie miejsce wypoczynku, jakie chcemy. Warto przed podjęciem decyzji rzucić okiem na mapę, jak również zasięgnąć opinii na temat ośrodka, do którego się wybieramy. Można to wygodnie i bez wysiłku sprawdzić w bazie noclegowej meteor-turystyka.pl. Ważne jest, aby miejsce to było dobrze połączone z terenami rekreacyjnymi, głównie chodzi tutaj o plażę.

Jednym z najbardziej popularnych osiedli w Gdańsku są Jelitkowo oraz Oliwa. Tu też znajdują się tereny zielone, które bardzo lubią turyści. Warto bowiem wiedzieć, że Gdańsk w jednej czwartej składa się z lasów i parków oraz zespołów parkowych. Dobrze zatrzymać się w parku oliwskim i odpocząć pośród tej miejskiej oazy zieleni, jak też wejść do katedry, z której gdańszczanie są niezmiernie dumni. Koniecznie trzeba także wybrać się na Starówkę w Gdańsku, która jest pełna zabytków oraz różnego rodzaju punktów gastronomicznych. Wiele się tu dzieje, ponieważ Gdańsk to jedno z największych miast w całym kraju. Zespół zabytkowy zlokalizowany jest na Głównym Mieście, czyli najbardziej reprezentacyjnej części aglomeracji dzielnicy Śródmieścia. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, jak też Ratusz Starego Miasta czy Wielki Młyn na Głównym Mieście to najważniejsze zabytki, które wiele opowiedzą o bogatej historii tego miejsca. W Gdańsku znajduje się również najpotężniejsza świątynia pochodząca z okresu średniowiecza, jaka została wybudowana na całym globie. Jest to Bazylika konkatedralna Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której nie wolno ominąć, goszcząc w Gdańsku.

Rytro – historyczne zabytki

W Beskidzie Sądeckim nad Popradem rozciąga się urokliwa wieś Rytro. Pierwsze wzmianki o mieszkańcach pochodzą aż z XIII wieku – byli to niemieccy rycerze (niem. ritter), stąd pochodzi nazwa miejscowości. Choćby ze względu na tak głębokie korzenie warto je odwiedzić. Miejscowość jest malowniczo położona, w związku z tym nasze oczy ucieszy widok otaczającej fauny i flory. Może nie ma tu ogromnego wyboru noclegowego, ale gościnność mieszkańców z pewnością nas mile zaskoczy [przeglądnij kwatery tu]. 

Pierwszą stałą budowlą w Rytrze był zamek na Górze Zamkowej. Zbudowany w XIII lub XIV wieku, usytuowany został w obronnym miejscu, na wzgórzu (463 m n. p.m.) na prawym brzegu Popradu. Zamek był własnością królewską i był w zarządzie rodu Toporczyków , którzy zmienili nazwisko na Ryterscy [zobacz tu]. W XV wieku skończył się dla niego czas prosperity i zaczął niszczeć, ostatecznej degradacji uległ w czasie najazdu Rakoczego w połowie XVII wieku.

Warownia została zbudowana na planie pięcioboku – z trzech stron broniły go mury, z czwartej stał budynek mieszkalny, a z piątej znajdował się przygródek otoczony wałem ziemnym. Od strony zachodniej dołożono wieżę z piaskowca o średnicy 9,5 m i grubości murów około 2 m. Do dziś zachował się 10-cio metrowy fragment, ale była na pewno wyższa.

Po odwiedzeniu ruin zamku możemy kontynuować zwiedzanie, trzeba przygotować się na nieco chodzenia po wsi, jeśli chcemy zobaczyć wszystkie zabytki. Niektóre domy wciąż zachowały dawną architekturę – zrębowe budynki, o czterospadowych gontowych dachach, szczególnie w Roztoce i Obłazach. W przysiółku Polana Makowica można podziwiać dawną zabudowę pasterską. Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Rytro stało się popularnym letniskiem zbudowano wille i pensjonaty – Świtezianka, Szarotka, Podhale, Zacisze, Nasza, Jutrzenka, Pani Sołtysowej, Nadzieja i Esplanado.

Niedaleko wzgórza zamkowego mijaliśmy również starą plebanię. Sam kościół pw. św. Rodziny w Rytrze nie jest wcale zabytkowy, ale także warto go odwiedzić. Już na drzwiach wejściowych podziwiamy płaskorzeźby z ewangelistami. Witraże przedstawiają sceny z życia Jezusa. W kaplicy wisi słynący łaskami obraz Matki Bożej Uzdrawiania Chorych pochodzący z Wilna. Sklepienie ozdobione jest freskiem z Duchem Świętym. Wbrew pozorom górskie miejscowości mają ciekawe obiekty do zwiedzania. Wycieczka, na której śledzimy znaki historii może być naprawdę pasjonująca. Dlatego Rytro jest dobrym punktem przystankowym w czasie naszych górskich wojaży.

Władysławowo – idealne miejsce na spędzenie urlopu

Lato to okres, w którym większość osób pragnie zafundować sobie wypoczynek. Niektórzy najchętniej wyjeżdżają za granicę, inni z kolei uwielbiają chodzić po górach. Wydaje się jednak, że nie ma ludzi, którzy nie lubią wyjazdów nad morze. To polskie co prawda nie należy do najcieplejszych, jednakże piękne piaszczyste plaże oraz duża ilość atrakcji sprawiają, że co roku nie brakuje chętnych, by spędzić urlop właśnie nad Morzem Bałtyckim (zobacz, gdzie przenocować).

Władysławowo – wypoczynek i rozrywka

Władysławowo to jedno z miast, w którym co roku nie brakuje turystów. Trudno się temu dziwić, bowiem jest ono usytuowane w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu – u wlotu na Półwysep Helski. Między innymi właśnie dzięki atrakcyjnej lokalizacji miasto ma do zaoferowania moc rozrywek. Dla osób ceniących sobie możliwość kąpieli w morzu i opalania się na piaszczystej plaży zostało przygotowanych aż pięć kąpielisk (czynnych w sezonie letnim), ci natomiast, którzy stawiają na bardziej aktywną formę wypoczynku powinni rozważyć naukę windsurfingu. Każda osoba, która ma choćby najmniejsze pojęcie na temat tej dyscypliny zdaje sobie sprawę, że właśnie Półwysep Helski jest miejscem, w którym najlepiej zacząć przygodę z tym sportem. Okolice Władysławowa są miejscem, w którym nietrudno znaleźć szkołę windsurfingu, w której naukę mogą rozpocząć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.

Atrakcje dla dzieci (i nie tylko)

We Władysławowie znajduje się Ocean Park czyli miejsce, w którym świetnie będą się bawić najmłodsi turyści, ale także ich rodzice. Poza możliwością zobaczenia na żywo rekinów i innych morskich stworzeń, których na co dzień raczej nie widuje się w morzu Bałtyckim. W parku można zobaczyć modele zwierząt w skali 1:1 co na pewno zainteresuje nie tylko najmłodszych. Ponadto dzieci mają do dyspozycji plac zabaw, natomiast nieco starsi turyści mają możliwość skorzystania z popularnej za granicą gry Escape room, w czasie której uczestnicy zabawy muszą wydostać się z zamkniętego pokoju w określonym w regulaminie czasie.

Baza noclegowa

Rzecz jasna planując wyjazd do Władysławowa należy możliwie najwcześniej zarezerwować nocleg, wynika to z faktu, że zainteresowanie kwaterami jest naprawdę duże. Aby znaleźć miejsce do spania wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło: noclegi Władysławowo, a pojawi się sporo wyników. Ceny noclegów różnią się w zależności od tego, czy turyści preferują pokoje w hotelu, czy w prywatnych domach.

Wakacje? Kierunek Ustka

Wakacje to najprzyjemniejszy czas dla zapracowanego człowieka. Wiele osób żyje letnim wypoczynkiem na długo przed samym wyjazdem. Dzięki temu właśnie, można precyzyjnie zaplanować swój wolny czas w taki sposób, który stworzy najlepsze możliwości rekreacyjne. Podczas poszukiwań idealnego miejsca do odpoczynku warto pomyśleć o spędzeniu urlopu nad polskim morzem. Statystyki mówią, że coraz więcej osób wybiera go jako cel na wakacje.

Dla niewtajemniczonych to miasto w północnej części kraju, które słynie również poza granicami państwa ze swoich możliwości uzdrowiskowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jak bogata jest baza noclegowa w tej malowniczo położonej miejscowości u ujścia rzeki o nazwie Słupia.
Do dyspozycji turystów są tu przeurocze, piaszczyste plaże, położone przy pasie energetycznej zieleni wzdłuż strumienia rzeki oraz morza. Można tu złapać w płuca powietrza pełnego jodu, które na pewno doda nam zdrowia. W dal odejdą problemy z reumatyzmem, astmą i wszelkiego rodzaju zmory, związane z chorobami układu krążenia. Ustka to magiczne miejsce, gdzie warto udać się w daleki lub bliski rejs.
Aby bez wyrzutów sumienia cieszyć się morskim wypoczynkiem, dobrze jest najpierw zaplanować całe przedsięwzięcie. Trzeba tu być przede wszystkim realistą i wziąć pod uwagę domowy budżet.
Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi w Ustce”, szybko okaże się, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wymagający klienci z nieco grubszym portfelem mogą wynająć pokój w hotelu. Z olbrzymiej bazy tego typu obiektów można wyłonić zarówno luksusowy hotel SPA, jak również nieco bardziej minimalistyczne i stawiające na prostotę lokale. Do dyspozycji turystów przygotowane są zarówno pola namiotowe, kempingi, jak też domki i prywatne kwatery. Coś dla rodzin z dziećmi, singli, zakochanych par i przyjaciół czworonogów. Propozycje noclegowe są wręcz nieograniczone. A jeśli już na coś się zdecydujemy – pozostaje nam tylko rozkoszować się przyjemnością.

Dni Morza to impreza będąca czystą reklamą Ustki. Uroczystość odbywa się cyklicznie i otwiera wakacyjny sezon w tym sielankowym miejscu. Warto również „załapać się” na Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni, który jest organizowany w lipcu i przyciąga do Ustki rzesze spragnionych atrakcji wczasowiczów. Atrakcji turystycznych tu nie brakuje. Dopełnieniem uroku nadmorskiej Ustki jest smakowita kuchnia. Będąc tu na wakacjach warto kupić smakowitego dorsza prosto od rybaków i przyrządzić go na swój ulubiony sposób.

Niechorze – okoliczne trasy rowerowe

Niechorze to miejscowość znana przede wszystkim z uprawiania sportów wodnych i ośrodków spa, ale miłośnicy innych sportów również znajdą w okolicy możliwości oddawania się swojej pasji. Warto wiedzieć, że nieopodal tej miejscowości znajdują się szczególnie atrakcyjne szlaki rowerowe, które pozwalają zwiedzić urokliwe tereny  nadmorskie lub przemierzyć tematyczne szlaki poświęcone np. zabytkom architektonicznym, historii rybołówstwa i sztuce regionu. Luksusowa baza noclegowa w Niechorzu to znakomite miejsce do wypadów na rowerach, w których może brać udział cała rodzina.

W tej miejscowości ma swój początek i koniec szlak jeziora Liwia Łuża, oznaczony kolorem zielonym i prowadzący dookoła zbiornika wodnego. Po drodze mija się kilka mostków, ruiny starego grodu, zabytkową stację kolejową oraz kanał o nazwie Liwka i kompleks sportowy. Trasa, która wynosi niecałe 10 kilometrów doskonale nadaje się na rozgrzewkę na początki pobytu, oraz do wspólnych wypraw wraz z dziećmi i seniorami.

Trasa o nazwie Rewalska Kraina Słońca prowadzi przez Trzęsacz, Śliwinę i Rewal, wiodąc rowerzystów niewielkimi uroczymi uliczkami nadmorskich miejscowości. Podczas wyprawy mija się przystań rybacką i pomnik rybaka. Ten szlak jest również dosyć krótki i znakomicie nadaje się dla początkujących bicyklistów.

Trasa prowadząca śladami historii Niechorza wynosi niecałe dwa kilometry. Została skomponowana w ten sposób, aby po drodze minąć kilka historycznych miejsc i zabytków. Rowerzyści miną park miejski, w którym można obejrzeć opatrzony tabliczką majestatyczny głaz narzutowy. Na ulicy ludnej mija się bardzo starą chłopską zagrodę o ryglowej konstrukcji budowlanej, którą warto obejrzeć z bliska i sfotografować. Na końcu przejeżdża się koło latarni morskiej.

Miłośnicy sportu, którzy chcą spróbować swoich sił na okolicznych trasach rowerowych, w większości krótkich i łatwych, dostępnych dla każdego, nie muszą posiadać własnych rowerów, ponieważ na miejscu mogą skorzystać z wypożyczalni.

Wczasowiczom, którzy w tej luksusowej miejscowości wykupili noclegi (wybór pokoi i kwater link), Niechorze oferuje liczne możliwości aktywnego spędzenia czasu. Warto któregoś dnia wypożyczyć sobie rowery i pojeździć po malowniczej okolicy, korzystając z prostych i ciekawych szlaków. Ten, kto raz spróbuje swoich sił w kolarstwie, nie powstrzyma się przed dalszymi przygodami na dwóch kółkach.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczady to miejsce niezwykłe na turystycznej mapie Polski, przyciągające turystów bajkowymi krajobrazami i niezbyt obleganymi szlakami turystycznymi. W Bieszczadach można zapomnieć o mijającym czasie, zanurzyć się w przyrodzie i magi gór. Decydując się na wyjazd w Bieszczady, warto wcześniej pomyśleć o znalezieniu dobrego miejsca wypadowego do ich zwiedzania. Z pewnością warte pod tym względem uwagi są Ustrzyki Dolne, ważny węzeł komunikacyjny, a równocześnie duży ośrodek turystyczno-usługowy. Wybierając w tej okolicy kwaterę (odnajdź tutaj) będziemy mieć łatwy dostęp do wielu pięknych szlaków turystycznych, a także będziemy mogli korzystać z bogatego zaplecza usługowego i z okolicznych atrakcji. W Ustrzykach znajdziemy też jedno z największych muzeów przyrodniczych w Polsce.

Muzeum powstało w roku 1968 z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej oraz lokalnych myśliwych. Wtedy też zaczęto gromadzić eksponaty, które później posłużyły do wykonania pierwszych ekspozycji. W1974 rozpoczęto budowę nowego budynku, mającego służyć jako siedziba muzeum. Jego otwarcie nastąpiło w roku 1986. Na początku lat 90-tych XX wieku, muzeum zostało przekazane pod zarząd Bieszczadzkiego Parku Narodowego i w oparciu o nie stworzono Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny BdPN.

W muzeum funkcjonują stałe wystawy, dzięki którym można zapoznać się z historią oraz przyrodą (ożywioną i nieożywioną) Bieszczad. Tytuły poszczególnych wystaw to: „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt”, „Wybrane zagadnienia z paleontologii”, Geologia Bieszczadów na tle Karpat”, Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”, Plan ochrony BdPN i otuliny”, „Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”. Muzeum można zwiedzać przez cały rok, od wtorku do soboty, w godzinach od 9.00 do 17.00 ( sezonie jesienno-zimowym od 8.00 do 16.00).

Rowy – przyroda, historia i sport

Ciekawą alternatywą dla dużych, znanych i często odwiedzanych nadmorskich kurortów są małe wioski letniskowe. Posiadają one przewagę nad wielkimi, zatłoczonymi miejscowościami. Przewagę w postaci gwarancji odpoczynku w ciszy, z dala od tłumów i hałasów miasta. Zapewniają przy tym atrakcyjne możliwości aktywnego spędzenia czasu i lepszego poznania Wybrzeża.

Niewielka miejscowość turystyczna o nazwie Rowy spełnia wszystkie kryteria wymagane, by nadać jej nazwę azylu dla zmęczonych tempem życia i trudnościami codziennego życia. Ta wioska rybacka wyróżnia się specyficznym, przyjaznym klimatem i bliskością przepięknej przyrody Słowiańskiego Parku Narodowego. Osoby interesujące się historią mogą kojarzyć miejsce z Yorck von Wartenburg – słynnym rodem niemieckich hrabiów pochodzącym właśnie z Rowów. Wioskę rozsławił również fakt, że w 2000 roku odbyły się tam międzynarodowe zawody szachowe o randze mistrzostw świata. Turyści posiadający zacięcie sportowe każdego roku w lipcu mają okazję wziąć udział w Biegu na 10 mil „Szlakiem Zwiniętych Torów”. Rywalizacja cieszy się zainteresowaniem zwolenników zdrowego stylu życia, dla których miejsce oferuje niezliczone możliwości uprawiania sportu i pieszych wędrówek.

Ciekawostką jest obecność pozostałości po cmentarzu, na którym pochowano marynarzy – rozbitków, których statki zatonęły u wybrzeża. Wiadomo, że stało się ono miejscem zniszczenia ponad 25 statków należących do załogi różnych narodowości, między innymi Szwedów, Francuzów czy Arabów.
Uwagę turystów przyciąga niewielki kościółek wybudowany w stylu neoromańskim, nazwany na cześć Apostołów Piotra i Pawła.

Kolejną zaletą Rowów jest nieduża odległość od Ustki, która stała się popularnym kurortem letniskowym. Chcąc skorzystać z oferowanych przez nią atrakcji wystarczy pokonać krótki odcinek łączący te dwie miejscowości. Jednak Ustka, która jest miejscem niewątpliwie pięknym i godnym uwagi, posiada pewien mankament. Dla wielu uciążliwe może być jej przeludnienie i hałasy zakłócające wypoczynek liczącym na relaks przybyłym. To jeden z bardziej znaczących powodów, dla których warto postawić na sprawdzone noclegi w Rowach. Charakteryzują się one przystępną ceną i różnorodnością ofert, dzięki której nawet najbardziej wymagający klient znajdzie zakwaterowanie całkowicie spełniające jego oczekiwania. Oferty dostępne są na stronach internetowych, dlatego można w łatwy sposób zapoznać się z całym wachlarzem usług przygotowanych specjalnie dla odwiedzających wioskę turystów.